Сертифікат визнання вимірювальних можливостей ДП «Укрметртестстандарт» від 16.03.2016 р. № ПТ-18/16
Ліцензія МОЗ України Наказ № 62 від 4 лютого 2016 р.
Чекаємо на Ваш дзвінок
+38 (044) 228 92 14
Часи роботи
9.00 - 18.00
Напишіть нам

Види тарганів

Сучасна класифікація тарганів налічує близько 4000 видів. Нижче наведено короткий опис та фото лише деяких різновидів:

Рудий тарган (Прусак) (лат. Blattella germanica) отримав своє ім’я завдяки помилкового припущення, що комаха було завезено на територію України з Пруссії.

Тарган прусак – один з найпоширеніших синантропних видів, життя якого проходить в тісній взаємодії з людиною. Довжина тіла дорослого таргана становить від 1 до 1,6 см. В осіб обох статей досить розвинені крила, завдяки чому комахи вміють планувати, але довго літати таргани не можуть. Самців відрізняє більш вузьке тулуб, самки мають досить широке тіло з округлим черевцем, прикритим крилами. Забарвлення рудого таргана передбачає різні відтінки коричневого кольору. На спинний частини переднегруді розташовуються 2 характерні темні смужки. Рудий тарган всеїдний, і крім своєї традиційної їжі – залишків людської їжі, тарган може харчуватися папером, взуттєвої шкірою, текстилем, в крайньому випадку вживає в їжу навіть звичайне мило.

Насправді ж прусак потрапив в Європу і Північну Америку з південної Азії, тому теплолюбива комаха в суворому кліматі виживає тільки в приміщеннях, які опалювалюються увесь рік.

Чорний тарган (Лат. Blatta orientalis) – в минулому досить поширений вид, значно витіснений зі своїх звичних біотопів рудим тарганом. Довжина дорослої особини становить від 2 до 8 см. Колір таргана чорно-бурий або смолисто-бурий з металевим відливом. Самців відрізняють довші, ніж у самок надкрила, але, ні ті, ні інші літати не вміють, зате дуже швидко бігають. Чорні таргани живуть на всій території Європи, в Азії та Африці. Вважають за краще селитися в опалювальних приміщеннях, каналізації, штольнях, теплицях, а також у дикій природі, неподалік від основного джерела живлення – харчових відходів.

Американський тарган (Лат. Periplaneta americana) на вигляд схожий на рудого таргана, але має великі розміри тіла: від 3,5 до 5 см. Як і прусаки, американські таргани вміють літати. Крила самців виходять за межі черевця на 4-8 мм, за рахунок чого самці здаються довшими самок. Блискуче тулуб американського таргана може бути червоного або шоколадно-коричневого кольору. По краю переднеспинки проходить світло-коричнева або жовта смуга. У дикому вигляді американські таргани живуть в дерев’яних балках, гнилій деревині, в корі пальмових дерев, в каналізації та вентиляційних тунелях. Завдяки ущільненій формі тіла вони легко проникають в житла людей крізь найнезначніші щілини і зазори, де в світлий час доби ховаються на горищах і в підвалах. Таргани їдять абсолютно все: будь-яку органіку, сміття, волосся і мертвих комах, фрукти і овочі, м’ясо, рибу, горіхи, солодке, крупи, папір, частинки взуття і одягу. У 17 столітті вони були завезені з Африки в Північну Америку, а пізніше і в Європу, де успішно прижилися й поширилися повсюдно.

Мадагаскарський шиплячий тарган (Лат. Gromphadorrhina portentosa) – дуже великий тропічний тарган, що виростає в довжину до 55 мм (самці) – 60 мм (самки). Деякі особини можуть досягати довжини в 10 см. Вага таргана становить близько 60 г. Задня частина тулуба забарвлена в коричневий колір, переднеспинка коричнево-чорна. Крил мадагаскарські таргани не мають. У момент небезпеки і під час шлюбних ігор вони здатні видавати гучні звуки, що нагадують шипіння змії.

Що цікаво: самка таргана шипить тільки для відлякування ворогів, а чим голосніше шипить самець таргана, тим більше має шансів на прихильність самки. Деякі особини крім шипіння, вміють свистіти. Мадагаскарський тарган – ендемічний вид, ареал якого обмежений островом Мадагаскар. Шиплячі таргани живуть в гілках дерев і чагарників, харчуючись фруктами і іншою рослинністю. Активно використовуються для розведення в домашніх умовах, в якості живого корму і у перегонах тарганів.

Мармуровий тарган (попелястий тарган, науфета, неофета) (Лат. Nauphoeta cinerea) має африканське походження, але завдяки невибагливості і плодючості широко поширений по всій земній кулі. Комаха також має назву науфета. Самки більші за самців і виростають в довжину до 3 см, самці – до 2,5 см. Мармурові таргани їдять сирі овочі і фрукти, вівсяні пластівці і пророщені злаки, хліб, білкові корми, траву, папір, можуть легко прогризти тонкий пластик. При відсутності білкового корму спостерігаються випадки канібалізму. Попелястий тарган – універсальне і найпопулярніше кормове комаха для домашніх їжаків, ящірок, жаб і павуків-птахоїдів.

Таргани-черепашки (Лат. Corydiidae) – сімейство тарганів з вираженим статевим диморфізму: самки безкрилі, великі, масивні, виростають в довжину до 3-4 см. Самці мають крила і виростають до 2,5 -3 см в довжину. Завдяки особливостям будови чимось нагадують мокриць. Ці таргани живуть в посушливих районах Північної Америки, Середньої Азії та Африки.

Сараваський тарган (лат. Rhicnoda natatrix) мешкає на острові Калімантан. Дивною особливістю даного виду є здатність личинок таргана непогано плавати. У звичайних умовах личинки воліють ховатися в підстилці з опалого листя, що знаходиться поблизу невеликих струмків, калюж або мілководних тропічних лісових озер. Однак при першому натяку на небезпеку личинки відважно кидаються в водойму, прямуючи на дно і чекає там спокійної ситуації на суші.

Найважчий тарган в світі – це австралійський тарган-носоріг (лат. Macropanesthia rhinoceros), довжина якого становить близько 9 см, а вага сягає понад 30 г.

Найдовший тарган в світі – це живе в країнах Латинської Америки тарган Megaloblatta longipennis, довжина якого досягає 9,7 см при ширині в 4,5 см. А найбільший розмах крил в 18,5 см має тарган Megaloblatta blaberoides.