Сертифікат визнання вимірювальних можливостей ДП «Укрметртестстандарт» від 16.03.2016 р. № ПТ-18/16
Ліцензія МОЗ України Наказ № 62 від 4 лютого 2016 р.
Чекаємо на Ваш дзвінок
+38 (044) 228 92 14
Часи роботи
9.00 - 18.00
Напишіть нам

Укуси комах: 12 видів і що робити при кожному з них

Укуси комах: 12 видів і що робити при кожному з них

Укуси комах

У літню пору, коли люди сім'ями виїжджають на відпочинок за місто, на дачі або пікніки біля озера, зростає ризик отримати небажані укуси від різних комах.

Деякі проходять швидко, а з особливо важкими укусами потрібно негайно звертатися до медиків. Пропонуємо прочитати про 12 найбільш поширених укусах, які ви можете відчути на собі, перебуваючи на прогулянці в місті або за кордоном в екзотичному відпустці.

12 видів укусів різних комах

1. Кліщ.

Найбільш небезпечний для людини лісової кліщ, так як він є переносником небезпечних захворювань. Ротовий апарат паразита влаштований таким чином, що дає можливість глибоко і міцно присмоктатися до шкіри. При цьому людина не буде відчувати болю і може виявити на своєму тілі кліща навіть через кілька днів. Може вийти, що кліщ вас вкусив і відвалився. Тоді в місці укусу буде червона пляма окружністю в кілька сантиметрів, а в центрі - чорна або червона точка. В такому випадку слід терміново звернутися до лікаря.

Коли немає можливості потрапити в лікарню, кліща можна видалити і вдома. Є кілька способів:

1. За допомогою нитки. На підставу тіла кліща накидають петельку і акуратно витягують, розхитуючи з боку в бік.
2. Другий спосіб, це - пінцет. Тут важливо стежити, щоб розриву тільця не було. Існують спеціальні пристосування, для видалення кліщів, є спеціальний затискач, придбати можна в будь-якій аптеці. Місце укусу змастити антисептиком, будь-яким.

2. Комар.

Візуально укуси комарів виглядають на шкірі як рожеві папули, що мають контури кола, краплі. Якщо місце укусу розчісувати, воно стане червоного кольору, тому що слина комара потрапить в навколишні тканини, що посилить реакцію. Бувають випадки, коли на місці укусу проявляється алергічна реакція з набряком.

Лікуємо укуси комарів

Листя чорної бузини і подорожника. Після зустрічі з комаром найкраще протерти це місце розім'ятим листочком чорної бузини або подорожника. Листя допоможуть швидко зняти набряк і продезинфікують місце укусу.

Нашатирний спирт. Щоб зняти почервоніння від укусу комара і свербіж, обробіть шкіру ватним тампоном, змоченим в розбавленому нашатирному спирті (столова ложка спирту на 3 столових ложки води) або в розчині питної соди (чайна ложка соди на склянку води).

Меновазин. Для того щоб зняти свербіж, набряк і роздратування, змастіть хворе місце спиртовою настоянкою меновазін. Це дуже ефективний засіб.

Часник. Від укусу комарів його використовують давно. Він уже став традиційним народним засобом. Роздавите в землянці зубчик свіжого часнику і розведіть отриману кашку невеликою кількістю води. Змочіть в розчині шматочок тканини і прикладіть до місця укусу. Часник швидко зніме біль і свербіж, попередить виникнення набряку.

Сода. Додайте до чайній ложці соди невелика кількість води, щоб вийшла густа маса. Зробіть з неї маленьку коржик і прикладіть до хворого місця. Зверху обмотайте мокрою тканиною. Через три години поміняйте корж. Можете також сильніше розвести її водою і часто цим содовим розчином змащувати укуси від комарів.

Сіль. Пухирі від комариних укусів швидко зникнуть, якщо ви натрете їх дрібної харчовою сіллю. Тільки розтирайте шкіру обережно, щоб не допустити пошкодження.

Господарське мило. Допомагає зменшити свербіж та почервоніння змазування місця укусу дуже густим розчином самого темного господарського мила.

3. Оса.

Укус оси дуже болючий. У його місці відчувається печіння, воно розпухає і стає червоного кольору. Іноді укус оси викликає головний біль, високу температуру і висипи по тілу.

Лікуємо укуси ос, бджіл і шершнів

Часниковий сік. Якщо вас або вашу дитину вкусив літаючий «смугастий бандит», насамперед потрібно витягти з ранки жало. Потім змастіть шкіру соком свіжого часнику або прикладіть часникову кашку.
Якщо жало дістати не вдалося, ранка почала гноїтися і з'явилося запалення, кашку часнику змішайте з медом у рівних частинах, змастіть ранку, накладіть пов'язку. Процедуру потрібно повторювати 2 рази на день.

Листя капусти і лопуха. Ефективне народний засіб лікування від укусу комах - капустяний лист. Зріжте у нього потовщену частину і опустіть лист в окріп всього на одну хвилину, щоб він прогрівся і пом'якшав. Після цього прикладіть його до укусу.
Для більшого ефекту змастіть одну сторону листа медом і цією стороною покладіть на хворе місце. Компрес обмотайте бинтом, а зверху оберніть теплою пов'язкою. Тримати компрес потрібно всю ніч. На ранок біль пройде. Якщо набряк і ущільнення залишилися, повторіть процедуру.

Як правило досить двох процедур, щоб з місця укусу вийшов гній і спав набряк. Замість капустяного листа можна використовувати лопух. Його лікувальні властивості не менш ефективні.

Сік петрушки і картоплі. Щоб зняти свербіж, місце укусу можна також змастити соком петрушки або докласти скибочку сирої картоплі.

Базилік. Іноді сверблячка від численних укусів такий сильний, що справа доходить до кривавих расчесов. Швидко вирішити цю проблему допоможе відвар з лікарських трав базиліка. Для цього 2 столові ложки базиліка кип'ятіть п'ять хвилин в половині літра води. Залиште, щоб охолонув, і пийте по половині склянки 3 рази на день. Цим же настоєм змащуйте укуси і додавайте в ванну при купанні.

М'ята. Розітріть до кашки свіжі листочки м'яти і змащуйте шкіру. Можна наповнити травою шматочок марлі, зав'язати його вузликом, прокип'ятити в літрі води 5 хвилин. Потім віджати вузлик, а відваром змащувати укуси або прикладати до них марлевий вузлик.
Як бачите, в народі досить багато засобів для лікування укусів комах. І вони, як показує практика, ефективні та доступні.

Ну, а ми наостанок дамо вам кілька порад, як можна уникнути нападу маленьких шкідників:

- збираючись на природу, віддайте перевагу світлому одязі;
- намагайтеся не користуватися парфумами, лосьйоном після гоління і будь-якими іншими ароматами, щоб бджола не переплутала вас з квіткою;
- порадьтеся з лікарем і, якщо необхідно, збільште споживання цинку, оскільки комах привертає до людей, у яких недолік цинку;
- перш ніж вийти на вулицю, нанесіть вазелінове масло на оголені ділянки тіла.

4. Бджола.

Ужалиливши, бджола вмирає. Це відбувається тому, що разом з жалом вона залишає свій травний тракт. Тому укус бджоли розпізнати досить просто. Слід терміново видалити жало, щоб отрута не потрапила в кровотік. Бджолиний укус стоїть на другому місці серед причин анафілаксії. Якщо у вас виникла задишка, знизився тиск, порушилося дихання - викличте швидку допомогу.

Заходи щодо надання першої допомоги

Найчастіше, дорослі знають про те, як їх організм реагує на бджолиний укус. З дитиною ситуація має невідомий результат. У будь-якому випадку, первинні дії повинні бути проведені швидко. Від цього залежить ступінь поширення отруйних речовин по крові потерпілого.

Негайно позбутися жала. Краще це робити стерильним пінцетом або чистими продезінфікованими руками. Важливо, щоб під шкірою не залишилося його залишків. В іншому випадку, якщо в рану потрапила бруд, запалення неминуче.
Чисту тканину або марлю просочити нашатирним або етиловим спиртом, оцтом, розчином соди або марганцівки. Прикласти до рани. Тримати якомога довше, можливе повторення. Це мінімізує больові відчуття, дезінфікує і пригальмовує розвиток набряклості.
Можна промити пошкоджену ділянку тіла милом (краще підійде господарське 72%) і прикласти лід.

5. Шершень.

Комаха проколює шкіру як бджола, однак, жало не залишає в рані. Місце укусу розпухає, червоніє, з'являється гострий біль. Серед симптомів укусу шершня: прискорений пульс, нудота, блювота, холодні кінцівки, синюватий відтінок губ, вух і шиї. Не виключена втрата свідомості. Маленькі діти і дорослі з ослабленим імунітетом дуже болісно переносять укус шершня. При появі відповідних симптомів слід терміново звернутися до лікаря.

Надання першої допомоги

У разі укусу шершня необхідно здійснити ряд заходів, які допоможуть позбутися від негативних наслідків. наприклад:

- увести потерпілого від місця, де шершень здійснював атаку, посадити в зручну позу, розстебнути комір і послабити ремінь;
- шершень жало не залишає, тому шукати його не слід;
- якщо шершень був убитий під час укусу, то в ранці можуть залишитися фрагменти жала, у такому випадку його потрібно акуратно витягнути найдоступнішим способом, знезаражуючи як інструмент, так і саму ранку;
- уражену ділянку необхідно обробити антибактеріальним засобом, на зразок слабо-рожевого розчину марганцівки;
- протерти місце укусу будь-яким розчином на спирту - це може бути горілка, самогон, одеколон, туалетна вода або медичний спирт. Після цього, до місця укусу прикладається лід або щось холодне;
- потерпілому варто випити антигістамінний засіб, щоб уникнути прояву алергічних реакцій;
- у разі прояву сильної алергічної реакції, негайно відвезти потерпілого до лікарні або викликати «швидку».

Як правильно обробити місце укусу:

- усі рухи повинні бути чіткими, але легкими, без натискання на місце укусу;
- засіб для обробки слід наносити акуратно, легкими рухами;
- ні в якому разі не можна видавлювати отрута, так як в точці укусу він не затримується;
- перед обробкою необхідно ретельно вимити руки з милом, щоб не інфікувати рану.

Чого робити неприпустимо:

- натискати на місце укусу;
- розтирати уражену ділянку;
- припікати рану;
- прогрівати опухлу ділянку;
- обробляти йодом або зеленкою.

Народна медицина

Як правило, народна медицина користується натуральними, природними компонентами, в основному. Коли люди виїжджають на відпочинок, на природу, то вони можуть взяти з собою таблетки від діареї або від швидкого перетравлення їжі, але ніяк не від укусів різних комах, хоча, якщо бути гранично уважним, то навряд чи можна відчути на собі укуси бджіл, ос або шершнів. Але на природі подолати наслідки укусів допоможуть деякі рослини, які завжди знаходяться під рукою. Якщо шершень укусив у межах будинку, то так само можна скористатися народною медициною.

Призупинити поширення пухлини і почервоніння зможуть наступні рослини:

- сік або м'якоть алое;
- сік або листочок подорожника;
- подрібнена петрушка (зелень).

Спосіб приготування:

1. Місце укусу промивається чистою водою.
2. Після цього на місце укусу накладається листок подорожника, сік подорожника або алое або кашка з подрібненої петрушки.
3. Перед цим зелень необхідно ретельно вимити.
4. Після нанесення засобу, місце укусу прикривається чистим відрізком тканини, марлі або бинта. Через кожні 20 хвилин необхідно міняти компрес або знову наносити сік рослин.

На замітку! У будь-якому випадку буде потрібна таблетка від алергії. Якщо це трапилося на природі і ні у кого не виявилося таблетки від алергії, а потерпілому досить погано, то його швидко доведеться везти в довколишню лікарню або спробувати викликати «швидку». Тому, вирушаючи за місто на пікнік, необхідно завжди брати з собою антигістамінні препарати, а так само дезінфікуючі рідини.

6. Блоха.

Укуси цих комах найчастіше спостерігаються на ногах. Блоха може кусати неодноразово. Укуси мають вигляд маленьких червоних крапочок. Якщо їх розчісувати, вони довго заживають, і на місці укусів довго залишаються темні плями.

Розпізнавання блошиного укусу

У його центрі буде видно два проколу, що допоможе відрізнити його від поразки іншими комахами. Це також говорить про те, що в цьому випадку людина має справу не з алергічною реакцією. Поразка блохами людина відчуває відразу, оскільки вони викликають біль. Пов'язано це з тим, що паразит не вводить в рану анестезуючу речовину, а впорскує фермент, який не дозволяє крові згортатися. Цей фермент викликає свербіж і набряк.

Перша допомога

Першим неприємним симптомом при ураженні блохами є сильне свербіння, від якого страждають і діти, і дорослі. Тому укуси бліх на людину лікування припускають, перш за все, засобами по дезінфекції рани, зняття болю, набряку та свербежу.
Спочатку уражене місце промивають мильною водою, споліскують і витирають насухо, потім наносять антисептик (зеленку, йод, спирт та інше). При цьому гарячу воду не рекомендується використовувати, так як це викличе сильне свербіння.
Для зняття набряку рану протирають оцтом, розведеним водою у співвідношенні 1: 1 або розчином лимонної кислоти.

7. Мурахи.

При укусі комаха виділяє токсин, який викликає алергічну реакцію. Постраждалі місця візуально схожі на укуси бліх, але жало мурашки призводить до блискавичного гострого болю. Необхідно запобігти інфікуванню ранки і заспокоїти сверблячу шкіру.

Що робити при укусі мурашки?

- промити це місце мильною водою;
- прикласти лід на 10-15 хвилин;
- змастити антисептиком (краще 70% спиртом або горілкою).

При сильному свербінні і почервонінні можна застосувати аптечні засоби від укусів мурах (бальзами або мазі): "Золота Зірка", «Вітаон»; «Феністил гель»; «Адвантан».

Вирушаючи в зону ризику, додайте антианафілактичний пакет до аптечки першої допомоги. Укуси мурашок для дітей представляють не більше небезпеки, ніж у дорослих. Проте важко вмовити малюка не розчісувати пошкоджене місце, тому скористайтеся аптечними мазями або народними засобами для зняття свербіння. Якщо дитина все-таки роздряпує це місце, накладіть пов'язку або заклейте дихаючим бактерицидним лейкопластирем.

Лікування укусів мурашок народними засобами

Змішайте харчову соду з водою до стану кашки і прикладіть до хворого місця.
Протріть нашатирним спиртом, розведеним водою у співвідношенні 1: 1.
Змастіть м'ятною зубною пастою.
Покладіть примочку з молока або молочного льоду на 10 хвилин.
Потовкти таблетку активованого вугілля, капнути трохи води, покласти отриману пасту на місце укусу і накрити плівкою.
Прикладіть примочку з настойкою ехінацеї, кілька крапель прийміть всередину для зняття алергічної реакції.
Протріть це місце розрізаною цибулиною або змастіть соком цибулі.
Як лікувати укус мурашки підручними засобами? Допоможуть сік алое, кашка із зелені петрушки або листя подорожника, шматочок сирої картоплі. Приклавши їх, можна зняти набряк і почервоніння, зменшити свербіж і больові відчуття.

8. Воші.

Найчастіше комахи живуть на голові, але існують види, що розташовуються на інших волосистих частинах тіла. Укус викликає сильне свербіння і залишає маленьку червону крапку.

Перша допомога при укусах

Особливість вошивості в тому, що навіть після виведення паразитів ще деякий час може зберігатися свербіж, який призводить до нервових розладів, безсоння.

Для лікування свербежу застосовують народні методи і аптечні препарати.

Місце укусів обробляють милом і змивають теплою водою.
Уражені місця змащують горілкою або спиртом, розведеними з водою 1: 1. Таким чином, укуси знезаражуються і інфекція не проникає в глибокі шари дерми.
Спеціально для зняття свербіння, в тому числі і того, який викликаний укусами комах, застосовується одна з мазей - Фенистил або Псило-бальзам.
Засіб наносять на сверблячі ділянки 2-4 рази на день. За призначенням лікаря місцеве лікування можна поєднувати з прийомом антигістамінних препаратів всередину.
Якщо сверблячка не знімається цими методами, то пацієнту знадобиться госпіталізація в стаціонар. Протиалергічні препарати в цьому випадку вводять за допомогою внутрішньовенних вливань.

9. Гедзь.

Укус залишає помітну позначку з набряком навколо неї. У місці набряку виникає гаряче відчуття. Укус викликає свербіж, запаморочення, не виключено інфікування.

Як допомогти тому, кого вкусив гедзь?

Надання першої допомоги і подальші заходи лікування необхідні, щоб позбутися від неприємних симптомів і швидше загоїти місце укусу. Перші заходи полягають в наступних діях:

- щоб уникнути того, що слина гедзя почне розширювати свій вплив, укушенное місце необхідно придавити пальцем;
- прикладіть лід, щоб вгамувати відчуття зуду;
- укус важливо промити водою з використанням мила. Для цього вода повинна бути прохолодною, тому що тепла здатна посилити свербіж і печіння. Мило краще взяти без косметичних добавок;
- змастити укушенное місце спиртом або перекисом водню. Після цього можна нанести йод або зеленку. Продезінфікувати ранку дуже важливо, щоб не дати розвинутися запалення і уникнути потрапляння в неї інфекції.

Укус гедзя лікується в домашніх умовах. Рідко трапляється так, що потерпілого потрібно госпіталізувати. Втручання медиків необхідно, якщо було нанесено безліч укусів або у людини розвинулися сильні алергічні прояви.

Народні та домашні методи лікування підійдуть для того, щоб прискорити процес одужання. Для цього завжди можна використовувати ті кошти, які є під рукою. Лікуйте укус комахи наступними способами:

Пов'язка з розчином соди або борною кислотою допоможе вгамувати свербіж.
Кашка з листя подорожника теж ефективна для зняття зудить відчуття. Для того щоб приготувати сировину, потрібно зірвати листя подорожника, промити і розтерти до утворення кашки.
Потім вийшло засіб накладають на місце укусу, фіксуючи за допомогою бинта. Якщо поруч не виявилося свіжого подорожника, можна вжити сушений. Перед тим як розтирати, його розмочують у воді.
Сік подорожника - не менше хороший спосіб. Їм просочують стерильну серветку і приладнують до вкушеній місця.
Кульбаба допомагає при укусі гедзя своїм соком, яким потрібно змастити ранку, розщепивши стебло рослини.
Сік цибулі отримують при дрібному нарізанні цибулини. З його допомогою також можна полегшити страждання хворого.
Вгамувати біль і усунути набряклість допомагає сік свіжої полину.
Крім цих доступних засобів полегшити симптоми укусу можуть м'ята, сік алое, тисячелетнік, чорний паслін, петрушка, сік лимона, сметана, картопляна кашка, настоянка прополісу або календули, кашка з часнику.

10. Клоп.

Укуси масові, щільно знаходяться один біля одного і згруповані. Постільні клопи кусають як би по одній лінії. Число укусів одного клопа - від 3 до 5 проколів шкіри з почервонінням через проміжки в 2-4 сантиметри.

Як і чим лікувати?

Для того щоб позбутися від сверблячки і пошкоджень на шкірі, можна скористатися як народними засобами, так і спеціалізованими медичними кремами або мазями. Як лікувати укуси клопів? Спочатку потрібно промити постраждале місце прохолодною водою з милом або содовим розчином. Це трохи зніме свербіж. Після цього можна прикласти кубик льоду, протерти шкіру соком петрушки або картоплі. Далі розповімо які можна застосовувати ліки від укусів клопів?

Увага! Добре допомагає нашатирний спирт, мазь від укусів клопів «Феністил» або крем «Рятувальник». Останні два засоби від укусів клопів також будуть діяти як антиалерген.

Як позбутися від сверблячки?

Найкраще помазати пошкоджені місця маззю «Афлодерм» або бальзамом «Зірочка». У разі сильної алергічної реакції можна застосовувати антигістамінні засоби - «Діазолін», «Димедрол», «Супрастин», «Тавегіл». Однак перед їх застосуванням найкраще отримати консультацію лікаря-фахівця.

Укуси клопів на людину - лікування народними засобами:

- обробити листям м'яти;
- прикладання розм'якшеного стебла кульбаби;
- змазування пошкоджених місць соком часнику, який знімає роздратування і припухлість;
- використання листя подорожника або черемхи;
- прикладання розрізаної цибулини;
- змазування соком алое.

11. Муха.

Укус залишає червону пляму і незвичайно болючий. Комаха може переносити захворювання під назвою лихоманка кролика. Симптоми: виразки на шкірі, лихоманка, головний біль.

Для зниження неприємних проявів, а також ризику інфікування після укусу мухи осінньої жигалки або гедзя слід провести кілька нескладних заходів невідкладної допомоги:

Промивання ранки великою кількістю чистої проточної води.
Обробка розчинами антисептиків - можна використовувати перекис водню, хлоргексидин, зеленку.
Зниження вираженості запальної реакції за допомогою спеціального засобу від укусу комах (бальзам Гардекс) або протизапальних медикаментів для локального зовнішнього застосування (мазь Локоід, Дезінфекція ранки після укусу мухи перекисом водородаФеністіл).
Боротьба з можливими алергічними реакціями за допомогою антигістамінних засобів, до яких відносяться Лоратадин, Діазолін, Супрастин.

12. Павук.

Мешкає тільки в певних областях. Його укус можна відчути лише через 6 годин, коли виникає біль.

Перша допомога при укусах

При укусах павуками дорослих або дітей розвивається найсильніша інтоксикація організму, тому потрібно швидко надати потерпілому першу допомогу. Якщо людина встигла побачити членистого і визначити його приналежність до отруйних видів, то буде потрібно лікарське втручання. Слід викликати бригаду «Швидкої допомоги», а тільки потім намагатися полегшити стан потерпілого.

Запобігти поширенню отрути в організмі допоможуть такі заходи:

- область укусу необхідно ретельно промити під струменем холодної води, використовуючи господарське мило;
- при пошкодженні кінцівки її слід знерухомити для профілактики проникнення отрути в підшкірну клітковину і здорові ділянки тканин;
- місце укусу потрібно обробити розчинами з антисептичної і протимікробну активність - перекисом водню, хлоргексидину біглюконат, йодом, зеленкою, етиловим спиртом, Мірамістином, фурациліном;
- локалізувати зону поширення токсинів можна перетягуванням руки або ноги (без порушення кровообігу!) еластичним бинтом трохи вище області укусу;
- на почервонілий ділянку шкірних покривів накласти холодний компрес у вигляді шматочків льоду, обгорнутих щільною тканиною.
Якщо сталася втрата свідомості, то допомога при укусі павука полягає в спостереженні за потерпілим до прибуття машини «Швидкої допомоги». Потрібно перевернути людину на бік і стежити, щоб він не захлинувся блювотними масами.