Сертифікат визнання вимірювальних можливостей ДП «Укрметртестстандарт» від 16.03.2016 р. № ПТ-18/16
Ліцензія МОЗ України Наказ № 62 від 4 лютого 2016 р.
Чекаємо на Ваш дзвінок
+38 (044) 228 92 14
Часи роботи
9.00 - 18.00
Напишіть нам

Таргани

Таргани

Таргани належать до дуже стародавньої групи комах. Вони можуть пристосуватися до життя практично у всіх придатних для них середовищах.

   Клас - Справжні комахи 
   Підклас - Прямокрилі 
   Ряд - Blattodea (Blattaria) 

   Основні дані: 
РОЗМІРИ 
Довжина: 0,5-9 см. 
Крила: 2 пари, що покривають тіло. У деяких видів крила вкорочені або відсутні зовсім. 

РОЗМНОЖЕННЯ 
Шлюбний період: залежить від виду і клімату. 
Кількість яєць: від декількох штук до 90, в капсулах. 
Інкубаційний період: 30-60 днів, залежно від температури і вологості повітря. 
Повний розвиток: як правило, через 3-6 місяців. 

СПОСІБ ЖИТТЯ 
Звички: тримаються поодинці або колоніями. 
Їжа: рештки рослинного і тваринного походження. 
Тривалість життя: 6 місяців і більше. 

СПОРІДНЕНІ ВИДИ 
На світі живе близько 3 500 видів тарганів. Їхніми найближчими родичами є богомоли. 

   Таргани живуть по всьому світу і населяють вельми різноманітні райони. Харчується цей вид комах всім, що знаходиться в полі їхньої досяжності, але тільки декілька видів тарганів стали шкідниками, поселившись в житлах людей. На волі, в основному в тропіках, мешкає значно більша кількість видів тарганів. 

РОЗМНОЖЕННЯ

Розмноження тарганів   Для того щоб привабити самця, самка таргана виділяє особливу речовину, що називається феромоном. Перед спаровуванням відбувається ритуал залицяння, під час якого партнери використовують вусики. 
   Яйця розташовуються в статевих органах самки в два ряди. Після запліднення самка складає їх у міцні хітинові „кишеньки" (оотеки), які носить, аж поки не знайде належного місця, де може спокійно їх відкласти. Деякі види носять оотеки на кінці черевця аж до того моменту, коли на світ з'являться молоді личинки. У деяких видів яєчка розвиваються безпосередньо в тілі самки, а на світ виходять личинки, що вже виклюнулися. Новонароджені личинки білі, але через декілька годин темнішають. У них ще немає крил, але вони вже схожі на батьків. 
   Протягом подальших декількох місяців вони декілька разів линяють, щоразу, після кожної линьки, трохи підростаючи. 

ЇЖА

Їжа тарганів   Такий багатий раціон, як у таргана, мають лише небагато тварин. Ротовий апарат багатьох комах зазвичай має вузьку спеціалізацію, наприклад, призначений для смоктання плодових соків, крові або для розгризання твердої поживи. У тарганів ротовий апарат не має особливої спеціалізації, що обумовлювало б обмеження у виборі їжі, тому ці комахи можуть їсти й переварювати абсолютно все, що знаходять. Тарган корм гризе і лиже. Сильними щелепами він розгризає навіть тверді шматки їжі. Основу поживи тарганів складають рослини, але вони також поїдають падаль і послід тварин. Опинившись у закритих приміщеннях, можуть обгризати шпалери і корінці книг, які містять поживний для них клей. Деякі види їдять деревину, для перетравлювання якої необхідна наявність у травному тракті спеціальних симбіотичних бактерій. 

СПОСІБ ЖИТТЯ

Спосіб життя тарганів   Таргани, розвиваючись, пристосувалися ло різноманітних умов життя та різних місць існування. Більша частина з існуючих 3 500 видів тарганів мешкає в тропічній зоні, деякі - в широтах з прохолоднішим кліматом. Таргани надають перевагу вологим місцям, тож вони часто трапляються в лісах і на болотах. Деякі види зуміли пристосуватися до життя в умовах пустель, існують навіть печерні види. Більшість тарганів ведуть переважно нічний спосіб життя, але деякі тропічні види є активними і вдень. Не всі таргани мають крила, шо надають їм можливість літати, а в особин деяких видів - в основному у самок - крила взагалі можуть бути відсутніми. Навіть види, що літають, в повітрі переміщаються досить незграбно. 

ТАРГАНИ Й ЛЮДИНА

   Деякі види тарганів (що складають близько 1 відсотка всіх видів) успішно уживаються поряд з людиною. У всьому світі вони поселяються в людських житлах, отримуючи там тепло та харчуючись залишками їжі, які люди випадково залишають на підлозі або в досяжних для цих комах шафах і коморах. Плоска будова тіла дозволяє тарганам пробиратися в різні щілини і знаходити саму різноманітну поживу, їжа, що містить крохмаль і цукор, є для більшості видів тарганів ласим шматочком. Нею, окрім продуктів, також можуть бути шкіряні вироби, палітурки книг, кімнатні рослини і т.п. Чотири види тропічних тарганів поширилися в усіх частинах світу, подорожуючи на бортах торгівельних кораблів, і згодом вони перетворилися на класичних шкідників. До цих видів належать прусак, або рудий тарган, чорний тарган, американський і австралійський таргани. Види, що поселилися в помірному кліматичному поясі, виживають лише в закритих приміщеннях, де знаходять належні для них умови протягом усього року. Лапландський тарган, що мешкає в полярних районах, поселився в будинках лапландців, де він переважно харчується сушеною рибою. 
   Таргани, що забруднюють їжу своїми відходами, стали великим лихом. Деякі з них можуть бути навіть переносниками небезпечних для людини хвороб. 

СПОСТЕРЕЖЕННЯ ЗА ТАРГАНАМИ

   У Центральній Європі найчастіше трапляються чорний, або східний, тарган, прусак і американський тарган. Прусаки і чорні таргани потрапили до Європи з тропічних областей. У наші дні цих комах можна зустріти по всьому світу. Для життєдіяльності тарганам є необхідним тепло, тому в нашому кліматі вони можуть перезимувати тільки в приміщеннях, що обігріваються, наприклад, у пекарнях, квартирах тощо. Таргани мають округле, довгасте, злегка плескате тіло. Їхнє забарвлення варіює від світло-коричневого до майже чорного. Характерні відмінності - довгі лапки, дві пари крил, а також вусики, які нерідко бувають майже однієї довжини з тілом. 
 

ЧИ ТОБІ ВІДОМО, ЩО...

ХАРАКТЕРНІ ОСОБЛИВОСТІ ТАРГАНІВ

   Крила: обидві пари крил складаються одне на одному вздовж тіла. Передні крила жорсткі, шкірясті і виконують захисну функцію по відношенню до задніх крил, призначених для польоту. 
   Задня частина тіла: м'яка частина зі слабо розвиненими м'язами. У ній поміщається більша частина внутрішніх органів комахи. 
   Тулуб: від нього відходять три пари ніг і дві пари крил. 
   Голова: велика трикутна, з могутнім гризучим ротовим апаратом, зверху захищена щитоподібною передньоспинкою. Вусики багаточленикові, щетинкоподібні. 

 

Ареал тарганів

 - Ареал тарганів

МІСЦЯ ПРОЖИВАННЯ 
   Населяють усю планету, переважно тропіки. Немає в полярних районах. 
ЗБЕРЕЖЕННЯ 
   Таргани в нашому будинку - небажані гості. Люди винайшли величезну кількість засобів для їх знищення, та, попри все, популяції тарганів нічого не загрожує.