Сертифікат визнання вимірювальних можливостей ДП «Укрметртестстандарт» від 16.03.2016 р. № ПТ-18/16
Ліцензія МОЗ України Наказ № 62 від 4 лютого 2016 р.
Чекаємо на Ваш дзвінок
+38 (044) 228 92 14
Часи роботи
9.00 - 18.00
Напишіть нам

Мурашка чорна садова

Чорні садові мурашки - один з 14 000 відомих на сьогоднішній день видів цієї численної родини. Нерідко їх можна зустріти на городі, в коморі, а часто - навіть і на кухні.

   Клас - Комахи 
   Ряд - Перетинчастокрилі 
   Родина - Мурашки 
   Рід/Вид - Lasius niger 

   Основні дані: 

РОЗМІРИ 
Довжина: близько 4 мм. 
Форма і колір: колір коричневий або чорний. 
Крила: є тільки у самців і молодих королев. 
РОЗМНОЖЕННЯ 
Кількість яєчок: протягом 6-7 років королева відкладає по 1 яйцю кожні 10 хвилин. 
Інкубаційний період: від тижня до декількох місяців, залежно від того, коли личинки вилупилися з яєць. 
СПОСІБ ЖИТТЯ 
Звички: суспільні комахи; тримаються великими колоніями. 
Їжа: комахи та фрукти. 
Тривалість життя: самці - декілька місяців, королева і робітники - декілька років. 
СПОРІДНЕНІ ВИДИ 
До роду належить, наприклад, мурашка жовта пахуча. 

   Чорні садові мурашки - це представники одного з видів, що належать до родини мурашок. Вони зустрічаються в Європі, у частині Азії і в Північній Америці. Чорні садові мурашки утворюють добре організовані колонії, в яких кожна особина виконує свою функцію: одні відповідають за розмноження, інші - за порядок, а треті - працюють. 

ЇЖА

   Як і у більшості своїх родичів, у чорної садової мурашки раціон багатий і різноманітний. Робочим мурашкам, що займаються пошуками їжі, є з чого вибирати. Мурашки зазвичай поводяться як хижаки, які ловлять та поїдають комах інших видів. Проте часто мурашки ласують також фруктами й медом. їхня улюблена страва - це медяна роса. Саме тому робочі мурашки відшукують рослини, на яких є найбільше тлі. Вони „доять" тлю - торкаються до її тулуба і потирають його своїми антенами, щоб змусити комаху виділити краплю солодкої роси. Часто робітники переносять тлю в мурашник, де утримують її в спеціальних камерах і забезпечують їжею: так вони вирішують проблему пошуку свого улюбленого корму - він завжди поруч. Восени чорні садові мурашки відшукують яйця тлі і приносять їх у мурашник, роблячи запаси. Навесні мурашки виносять яйця тлі і прикріплюють їх на рослинах. 

СПОСІБ ЖИТТЯ

   Чорні садові мурашки будують мурашники в різних місцях - під невеликими грудками землі, корінням старих і стовбурами повалених дерев, у трухлявих пеньках, під плоскими каменями або в стінах будівель. У мурашник веде вузький вхід, від якого йдуть коридори до декількох головних камер, що також з'єднані між собою коридорами. Кожна камера має своє призначення. 
   Чорні садові мурашки тримаються великими добре організованими спільнотами, які іноді називаються „державами мурашок". Кожна особина тут виконує певну функцію. Жителі колонії розділяються на 3 касти - королева (здатна до розмноження самка, яка відкладає яйця), король, або самець (здатний до розмноження крилатий самець) і робочі мурашки (безплідні самки). Деякі робітники піклуються про яйця і личинок. Інші будують або розширюють мурашник, підтримують в ньому порядок. Третя група робітників виходить на пошуки їжі. Є робітники, що піклуються про королеву і охороняють мурашник. Усе життя королева проводить в окремій камері, її функція - невпинне відкладання яєць. Перше покоління нової колонії розвивається дуже швидко, мурашки відразу ж приступають до спорудження мурашника, піклуються про королеву і наступне покоління личинок. 

РОЗМНОЖЕННЯ

   Раз на рік, зазвичай це відбувається в червні або липні, крилаті молоді королеви та самці залишають мурашник і відправляються у шлюбний політ, їхні зграї іноді бувають такими численними, що вони можуть навіть перешкодити вуличному рухові. Мурашки злучаються в польоті. Під час єдиного шлюбного польоту у своєму житті королева отримує від самця стільки сперми, що її вистачить їй на все життя. 
   Із закінченням спаровування крилаті самці гинуть, а королева опускається на землю. Тут королева сама викопує невелику ямку, яка стане основою для майбутнього мурашника. Перші яйця самка відкладає тільки через декілька місяців. Впродовж всього цього часу вона живе за рахунок тих енергетичних запасів, які накопичені в її тілі. Королева зазвичай використовує мускулатуру крил, яка їй вже не потрібна. Після закінчення місяця самка відкладає запліднені і незапліднені яйця. Із запліднених вилупляться робочі самки, а із незапліднених - самці. У початковий період королева годує личинки своєю слиною. Після того, як личинки обернуться на лялечку, пройде ще трохи часу, поки з коконів вийдуть робочі мурашки, які все й виконають. 

СПОСТЕРЕЖЕННЯ ЗА МУРАШКАМИ

   Найлегше спостерігати за чорними садовими мурашками в теплий сонячний літній день. Для цього досить знайти мурашину доріжку, яка обов'язково приведе спостерігача до мурашника. Тільки запам'ятайте, що не варто знищувати мурашники, які знаходяться далеко від житлових помешкань та не здатні нанести шкоди людям! Верхня частина мурашника може бути захована навіть під каменем. У гарячі літні дні можна побачити яйця і личинки біля самої поверхні, прямо на землі. Для успішного розвитку їм необхідна постійна температура, підтриманням якої займаються особливі робочі мурашки. Ці „няньки" постійно переносять личинок і яйця то ближче до поверхні, то в глиб мурашника - в залежності від того, якою є температура зовні і всередині їхнього будиночка. 

ЧИ ТОБІ ВІДОМО, ЩО...

ОСОБЛИВОСТІ ЧОРНОЇ САДОВОЇ МУРАШКИ

   Антени: це найважливіші органи чуття - дотику, смаку, слуху і нюху. Схожі на тоненькі ниточки. 
   Ротовий апарат: складається з пари щупалець, які служать для збирання їжі і перенесення коконів. 
   Очі: складні очі складаються з численних маленьких лінз, кожна з яких реєструє тільки частину об'єкту, який спостерігається. 
   Груди: середня частина тіла, з якої ростуть три пари кінцівок. 
   Черевце : містить передшлунок, шлунок і анус. 
   Ноги: складаються з 9 сегментів, які з'єднані рухливими суглобами. На кінцях лапок є два кігтики з гачками, на які комаха спирається під час ходіння. З їх допомогою мурашка риє землю та лазить по стінах. 
   Мурашки живуть у спільнотах. Серед них розрізняють крилатих самок, крилатих самців і безкрилих робітників. Усі вони живуть в мурашнику. Коридори і камери мурашника ведуть на глибину більше метра. В одній з камер знаходиться королева, що відкладає яєчка. В інших „приміщеннях" зберігаються кокони, личинки або їжа. Деякі камери служать для відпочинку. Яєчка, кокони та личинок мурашки регулярно переносять з камери в камеру. 

МІСЦЯ ПРОЖИВАННЯ 
   Чорна садова мурашка - це один з 70 видів мурашок, що живуть у Центральній Європі. Вона зустрічається практично на всій території Європи, в багатьох районах Азії і в Північній Америці.

 

ЗБЕРЕЖЕННЯ 
   На сьогоднішній день зникнення чорній садовій мурашці не загрожує, незважаючи на те, що на неї полює багато птахів, а люди нерідко знищують мурашники.