Сертифікат визнання вимірювальних можливостей ДП «Укрметртестстандарт» від 16.03.2016 р. № ПТ-18/16
Ліцензія МОЗ України Наказ № 62 від 4 лютого 2016 р.
Чекаємо на Ваш дзвінок
+38 (044) 228 92 14
Часи роботи
9.00 - 18.00
Напишіть нам

Блохи

Блохи

Блохи - дуже активні комахи-завойовники. У наші дні вони розповсюджені по всьому світу. Ці комахи є переносниками збудників небезпечних хвороб.

   Клас - Справжні комахи 
   Ряд - Блохи 
   Родина - Pulicidae 

   Основні дані: 
БУДОВА ТІЛА 
Розмір: яйце 0,5 мм, личинка 4-10 мм, доросла комаха 1-6 мм. 
Ротовий апарат: різально-колючо-смоктальний. 

ЖИТТЄВИЙ ЦИКЛ 
Кількість яєць: 2-18. 
Інкубаційний період: 2-3 тижні. 
Стадія личинки: 10-200 днів. 
Стадія лялечки: 7-352 дні. 

СПОСІБ ЖИТТЯ 
Звички: паразити, що живуть на шкірі теплокровних тварин. 
Їжа: личинка - органічні залишки; доросла тварина - кров ссавців і птахів. 
Тривалість життя: імаго живе від 18 днів до 2 років. 

СПОРІДНЕНІ ВИДИ 
У Центральній Європі поширено близько 70 видів бліх, тоді як у всьому світі живе майже 1 400 видів. 

   Ці паразити у пошуках жертви дуже винахідливі. Вони пересуваються стрибками і мають дуже добре розвинений ротовий апарат для висмоктування крові у ссавців і птахів. Завдяки гострим кігтикам комахи добре тримаються на шкірі як з волосяним, так і з пір'яним покривом. Блохи неабияк докучають своєму „господареві". 

ЇЖА

   Блохи паразитують на шкірі ссавців та птахів, харчуючись їхньою кров'ю. Кожен вид бліх спеціалізується на живленні кров'ю певної тварини, проте практика показує, що їм ніщо не заважає розповсюджуватися на сусідів своїх жертв. Так, людська блоха може „поселитися" на шкірі свиней, собак, кіз і щурів, а собачі блохи, всупереч поширеній думці, нерідко поселяються на тілі людини. Крім того, існують котячі, ховрахові і тушканчикові блохи. Блоха багато часу присвячує добуванню їжї. Напившись вдосталь крові, блоха залишає „господаря" - джерело їжі - і „переселяється" в його гніздо або ліжко, де може довго чекати на жертву. Личинки бліх не смокчуть кров, харчуючись рослинними і тваринними залишками, що їх вони знаходять у гнізді майбутньої жертви. 
   Блохи проколюють шкіру і через неї добираються до кров'яних капілярів. 

ОСОБЛИВОСТІ

   Блохи надзвичайно добре пристосувалися до життя в несприятливих умовах. Вони поширені майже у всьому світі, де вони знаходять своїх „годувальників". Від інших комах блохи відрізняються формою тіла. Представники окремих видів цих паразитів відрізняються один від одного довжиною тіла - від 1 до 6 мм. Блохи дрібні, не мають крил, з боків плоскі, темно-коричневого забарвлення. У більшості бліх є пара простих очок та пара антен, частково прихованих у поглибленнях, які розташовані по обидві сторони від маленької голови. Голова в передній частині нагадує шолом. Ротовий апарат складається з трьох гострих довгих трубочок, якими вона проколює шкіру жертви. Завдяки сильно стиснутому з боків тілу, блоха швидко пересувається у волосяному і пір'яному покривах тварин-господарів. На кінцях лапок є кігтики, за допомогою яких комаха утримується на будь-якій поверхні. На відміну від інших комах-паразитів, блоха має таке тіло, яке здатне витримувати великий тиск. Блохи відомі як вправні стрибуни, цю свою здатність вони використовують під час пошуків тварини-господаря. 
   По тілу тварини блохи пересуваються, біжучи і чіпляючись за шкіру своїми гострими кігтиками. У бліх дуже сильні скакальні кінцівки і розвинена рухова мускулатура, середня частина тіла покрита еластичним захисним протеїновим панциром. 

ЦИКЛ РОЗВИТКУ

   У тропіках, де постійно тепло, блохи розмножуються протягом всього року, в помірних широтах особини, що досягли статевої зрілості, можуть розмножуватися тільки в літній час. У період між заплідненням і відкладанням яєць самки посилено харчуються. У кладці блохи зазвичай буває від 2 до 18 яєць, але протягом свого життя вона відкладає яйця декілька сотень разів. Блохи поміщають яйця у гнізді або на шкірі тварини-господаря, звідки ті падають на землю. Через 2-3 тижні з'являються личинки. Розвиваючись, вони двічі линяють, потім прядуть кокони і перетворюються на лялечок. Комахи залишають кокони тільки після того, як „господар" потривожить їхній спокій і добряче їх поторсає. В залежності від температури навколишнього середовища і наявності їжі, час розвитку блохи складає від ЗО до 75 днів. 

БЛОХА І ЛЮДИНА

   Блохи є переносниками багатьох хвороб. Щурячі блохи поширюють збудників чуми і тифу. У середньовіччя тільки в Європі від чуми померло понад 25 мільйонів людей. Люди захворювали після укусу бліх, які смоктали кров інфікованих щурів. 
   У наші дні блохи також небезпечні, особливо там, де люди не дотримуються правил гігієни, і там, де безперешкодно розмножуються щури. Людські блохи, які паразитують на шкірі людей і тварин, стають причиною шкірного подразнення і розвитку різних небезпечних інфекційних хвороб. 
   Відомо, що ці комахи поширюють небезпечну інфекційну хворобу кроликів - міксоматоз, а також яйця внутрішніх паразитів людей і тварин - стрічкових черв'яків. 

  ЧИ ТОБІ ВІДОМО, ЩО...

ЦИКЛ РОЗВИТКУ БЛІХ

   1. Яйце: біле, блискуче, досить велике, округлої форми. Самка відкладає на шкіру „господаря" від 2 до 18 яєць, звідки вони падають на землю. 
   2. Личинка: розвивається в яйці 2-3 тижні. На світ з'являється сліпою і безногою,але з розвиненим ротовим апаратом. Перш ніж перетворитися на лялечку, двічі линяє. 
   3. Лялечка: зріла личинка в'є кокон, який маскує пилом та власним калом. Метаморфоз триває 7 днів. Доросла комаха виходить з оболонки після того, як буде потривожена „господарем". 
   4. Доросла комаха: маленька голова з двома антенами і різально-колючо-смоктальним ротовим апаратом. Тіло сильно стиснуте з боків, покрите рідкими волосками та щетинками. Добре розвинені задні скакальні кінцівки. 
 

МІСЦЯ ПРОЖИВАННЯ 
Блохи розповсюдилися практично по всьому світу. Яйця і личинки бліх здатні пережити посушливий або холодний період, а дорослі комахи можуть довго обходитися без їжі. 
 

ЗБЕРЕЖЕННЯ 
У приміщеннях з центральним опаленням і там, де є домашні тварини, дуже швидко зростає чисельність блошиної популяції.